29.02.2016
Plāno labiekārtot Valkas un Valgas centra teritoriju

Konkursa prezentācijas pasākumā Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) klāstīja, ka patlaban abu pilsētu centra teritorija ir "samocīta", sabojāta un degradēta, tādēļ konkursā iecerēts sagaidīt idejas, kas piedāvās pilsētu centru izveidot par ērtu, funkcionālu un inovatīvu teritoriju.

Paredzēts, ka konkursa uzvarētāju ideja tiks īstenota līdz 2018.gadam.

 

Konkurss tiek rīkots "Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020" laikā. Starptautiskais arhitektūras konkurss ilgs līdz 18.maijam, bet rezultāti tiks paziņoti līdz 10.jūnijam. Kopējais konkursa balvu fonds ir 20 000 eiro, savukārt konkursa uzvarētāju ideju īstenošanai, tostarp tehnisko projektu izstrādei, paredzēts atvēlēt vairāk nekā 3 miljonus eiro.

 

Krauklis akcentēja, ka šis ir nozīmīgs projekts Valgas un Valkas attīstībā, un viņš cer, ka konkurss izpelnīsies lielu arhitektu atsaucību. Tajā pašā laikā viņš neslēpa, ka dalība konkursā arhitektiem būs arī sava veida izaicinājums, jo savus noteikumus definēs valsts robeža. Konkursa nolikums veidots, ņemot vērā abu valstu robežsardzes ieteikumus.

 

Šogad 11.jūlijā tiks svinēta 730 gadu jubileja, kopš Valka ir pieminēta rakstos. 100 gadus pilsēta ir sadalīta divās daļās - Valkā un Valgā -, un lielākā daļa no pilsētas vēsturiskā centra atrodas Igaunijas pusē. Valgas un Valkas gadījums ir unikāls, jo abu valstu robeža atrodas pašā pilsētas centrā, tomēr situāciju sarežģītu dara arī tas, ka ne visa centra teritorija ir pašvaldības. Kā apgalvoja Valkas novada domes priekšsēdētājs, arī šajā jautājumā jau ir veikti priekšdarbi un vajadzības gadījumā pašvaldība būs gatava atpirkt teritoriju.

 

Valkas novada domes priekšsēdētājs stāstīja, ka pirmo reizi robeža starp abām pilsētām tika uzbūvēta 1920.gadā. Lai arī apstājās pilsētu attīstība, abās pilsētās saglabājās vēsturiskā apbūve. "Valkas traģēdija ir tā, ka padomju okupācijas laikā valdīja ļoti ideoloģiski komunisti, kuri 1984.gadā pilsētas vēsturisko centra apbūvi nojauca un uzbūvēja blokmājas. Vēlamies, lai konkursa rezultātā nedaudzās vēsturiskās vērtības tiek saglabātas," informēja Krauklis.

 

Viņš tic, ka Valkas un Valgas centru ir iespējams padarīt ne tikai iedzīvotājiem ērtu un patīkamu, bet arī pilsētu viesiem interesantu. Līdz šim domu apmaiņu rezultātā pašvaldībai jau pašai radušās idejas, ko varētu īstenot pilsētu centrā, taču konkursa dalībniekiem atstāta diezgan liela rīcības brīvība. Konkursa rīkotāji sagaida, ka centrālais laukums būs ērti lietojams gan ikdienā, gan transformējams lielākiem pasākumiem, piemēram, Robežtirgum, pilsētas svētkiem un citiem sarīkojumiem. Savukārt ar gājēju ielas palīdzību ir mērķis fiziski savienot Lugažu baznīcu Valkas pilsētas centrā un Jāņa baznīcu Valgas pilsētas centrā, jo šobrīd tās ir ievērojamas vizuālās dominantes, taču starp tām ir fiziskas barjeras.

 

Viena no pašvaldības idejām ir, piemēram, izveidot gājēju tiltiņu pāri Varžupītei un izveidot lielas šūpoles, kurās šūpojoties cilvēks vienā brīdī būs Latvijā, bet pēc mirkļa jau Igaunijā.

Krauklis atklāja, ka šajā projektā galvenais partneris ir Valka, taču iepirkuma procedūras notiks ar Igaunijas starpniecību.

 

Ziņu aģentūra LETA, 26.februāris

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.