07.01.2016
Vijciema Čiekurkalte

Vijciema Čiekurkalte ir viena no vecākajām Latvijā, kurā vel joprojām tiek izmantotas 100 gadus vecās oriģinālās iekārtas.

 

19. gadsimta beigās, kad Ziemeļvidzemi, sevišķi Vijciema apkārtni, skāra plaši meža ugunsgrēki, bija jādomā kā mežu atjaunot. Tika nolemts šajā apkārtnē celt čiekuru kalti, kura nodrošinātu meža sēšanai nepieciešamo sēklu apjomu. Un tā 1895. gadā netālu no Vijciema – Mežmuižā, sāka darbu čiekuru kalte, kura darbojās bez pārtraukumiem līdz 20. gadsimta 70-to gadu vidum, kad tā tika apstādināta. Šajā laikā Latvijā uzcēla vairākas lielas čiekurkaltes, kuras darbināja elektrība, kas tika uzskatīta par lētu enerģijas avotu. Savu lomu nospēlēja arī centralizācijas ideja.

 

Vijciema čiekurkalte nedarbojās vairāk nekā 25 gadus. Tikai pateicoties mežinieku, īpaši ilggadēja Zīles mežniecības mežziņa Miķeļa Pētersona pūlēm, šai laikā tā nepārvērtās par izdemolētu graustu. Visas iekārtas tika saglabātas tādas, kādas tās bija čiekurkaltei uzsākot darbu 1895. gadā.

 

1992. gadā pateicoties Strenču virsmežniecības un Meža darbinieku biedrības cilvēku uzņēmībai, pēc gandrīz trīsdesmit gadiem, vecajā kaltes krāsnī atkal ierūcās uguns. No tā laika katru ziemu, parasti no janvāra līdz aprīlim, griežas divdesmit četri čiekuru žāvēšanas cilindri. Ar oriģinālo ceļamo ratu tiek celti augšā uz trešo stāvu maisi un kastes ar čiekuriem, no kurienes pa speciālām lūkām tos saber žāvēšanas cilindros. Atkal visa čiekuru kalte ziemā smaržo pēc sveķiem un dūmiem, atkal čiekuri atveras, un no tiem birst sēkliņas, kas ir sākums simtiem hektāru jauna meža.

 

Pašreiz Vijciema čiekurkalti apsaimnieko valsts akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, veiksmīgi apvienojot čiekurkaltes pamatdarbību (ik gadus šeit pārstrādā apmēram 200 hektolitrus priežu un egļu čiekuru) ar vēsturisko vērtību saglabāšanu, jo Vijciema čiekurkalte darbojās arī kā muzejs.

 

Vijciema čiekurkalte piedāvā:

  • ekskursijas grupām un individuāliem apmeklētājiem;
  • čiekuru apstrādes cikla demonstrāciju;
  • informāciju par vēsturisko Mežmuižas kompleksu;
  • čiekuru apstrādi meža īpašniekiem.

 

Dodoties uz Vijciemu, iespējams izveidot plašāku maršrutu, kurā bez čiekurkaltes būs arī Vijciema medību pils, mežniecība un Strenču kokaudzētava, kuras apmeklējumam ir derīga arī Vijciema čiekurkaltē iegādātā biļete.

 

Vijciema čiekurkaltē bērniem tagad ir iespējams izdzīvot čiekuru ceļu – blakus šūpolēm uzstādīta rotaļu atrakcija. Te var rāpties pa virvi augšup, rāpot, nolaisties pa virvi lejup – izbaudot to, kā čiekurkaltē ceļo čiekuri un sēklas.

 

Apmeklējumu saskaņot iepriekš.

Apmeklējuma cena – 0,70  €

 
Atrašanās vieta: Mežmuiža, Vijciema pagasts
GPS 57o35’33’’ 26o2’21’’
Tālruņi: +371 26478620, +371 64747266
Atrašanās vieta kartē: šeit
Kartes avots: Baltic maps
 
 
Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.