07.01.2016
Etnogrāfiskā sēta "Ielīcas"

18.-19.gs. Vidzemes zemnieku sēta „Ielīcas” ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, kurš savu atdzimšanu ir sācis 2006.gadā. „Ielīcas” atrodas Valkas novada Vijciema pagastā. Šobrīd zemnieku sēta „Ielīcas” ir restaurācijas/renovācijas periodā un to ir iespējams aplūkot braucot ar auto 7 minūšu attālumā no Valkas.

 

Unikāla zemnieku sēta, kurā ietilpst šim novadam raksturīgu celtņu pilns komplekss: dzīvojamā māja, pirts ar vaļinieku istabiņu 3 klētis, kūts, pūne, stallis ar lopbarības telpām, rija, ratnīca, pagrabs.

 

Ēkas izvietotas Ziemeļvidzemei raksturīgā pagalmu sistēmā. Ēkas saglabājušas daudzas senlaicīgas konstruktīvas detaļas – akmens paviļu pamatus, kaķētu apaļkoku guļbūves sienas krusta pakšos, baļķu zelmeņus, jumtu ar iežmaugu konstrukciju, apaļkoku grīdas un griestus. Vairāku ēku celšanā kā vienīgais darba rīks lietots cirvis.

 

„Ielīcu” patreizējās ēkas celtas laikā no 18.gs. II puses līdz 19.gs. beigām, bet saglabājušas sevī kultūrvēsturiski daudz senākus elementus. Līdz ar to „Ielīcu” ēkas atspoguļo vismaz 300-400 gadu ilgu latviešu tautas celtniecības attīstības periodu. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Etnogrāfiskā zemnieku sēta. Ielīcās uzņemta filma “Pūt vējiņi”.

 
 
Atrašanās vieta: Vijciema pagasts, "Ielīcas", atrodas Valkas - Smiltenes šosejas malā.
GPS 57o39’29’’ 26o0’4’’
Telefons: +371 29461673, e-pasts: baiba[punkts]pedraudze[uz]gmail[punkts]com
Atrašanās vieta kartē: šeit
Kartes avots: Baltic maps
 
 
 
Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.