07.01.2016
Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas ēka

Valkas ģimnāzijas ēka celta no 1929. – 1930. gadam pēc Izglītības ministrijas arhitekta Indriķa Blankenburga projekta.

 

Ēkai raksturīgs ir stingrs funkcionālisma stils ar arhitektoniski akcentētu centrālo daļu, kuras augšējā daļā atrodas zāle ar lielākām logu ailēm. Ēkas eksterjerā vērojamas klasicisma iezīmes. Ap skolu izveidots skaists dārzs ar plašu zālienu, ābeļdārzu un ar centrālo figūru – strūklaku.

 

Skolas ēkas otrā pusē ir palikušas sena nocietinājuma paliekas, ko dēvē par Zviedru valni vai Šeremetjeva skansti. XVII gs. vidū Valkā notikušas cīņas starp krievu un zviedru karaspēkiem. Šajā cīņā smagi ticis ievainots krievu karaspēka vadītājs un tā laika Valkas grāfs Šeremetjevs. Vēsture stāsta, ka šī skanste tikusi uznesta ar karavīru cepurēm lai veidotu nocietinājumu. Skanstes formu var atpazīt, ja šo kalniņu vēro no Tālavas un Ausekļu ielu krustojuma, kur redzami pakāpienu apveidi.
Valkas ģimnāzijas, kā skolas, vēsture sākas ar 1920.gada 2. augustu, kad pirmajā Valkas pilsētas domes sēdē tika nolemts atvērt vidusskolu, ierādot telpas bijušajā Jāņa Cimzes semināra ēkā. Pēc visiem sagatavošanas darbiem 1920.gada 27.septembrī skolniekiem durvis ver Valkas pilsētas vidusskola. Skolas pirmais direktors bija Jūlijs Bruniņš.

 

Ņemot vērā jaunās Valkas pilsētas grūtos apstākļus, rodas bažas, vai pilsēta saviem līdzekļiem spēs uzturēt vidusskolu vajadzīgajā līmenī. Tāpēc Dome lūdz Izglītības ministriju to pārņemt valsts uzturēšanā. 1921.gada 1.maijā Valkas pilsētas vidusskola kļūst par Valsts Valkas vidusskolu un iekļaujas Valsts skolu skaitā.
Jau ar 1922./1923.m.g. saprotams, ka jāsāk jaunas skolas ēkas celtniecība. 1926.gadā Valkas pilsēta nodod izglītības rīcībā zemes gabalu, kas atrodas starp Raiņa, Beverīnas un Tālavas ielām.

 

  • 1926.gada 20.jūnijā ieliek skolas pamatakmeni un to iesvēta. Sākas celtniecības darbi.
  • 1929.gada septembrī notiek pāreja no Cimzes semināra ēkas uz jauno, stalto namu. 1930.gada vasarā pabeidz skolas trešo stāvu, bet 1931.gadā – pagrabstāvu.
  • 1932.gada oktobrī šo ēku iesvēta un martā tai dod nosaukumu Valsts Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija, kurai raksturīgs reālskolas tips. Ģimnāzistiem bija noteikta forma – tās ir tumši zilas cepures ar sudrabotu apdari. Skolēni apguva vācu, angļu, latīņu valodas.
  • 1939.gadā iesvēta skolas karogu.
  • Pēc Otrā pasaules kara 1944.gada oktobrī skola durvis vēra jau kā Valkas pilsētas vidusskola – tā skola saucās līdz 1949.gada decembrim.
  • No 1950.gada janvāra līdz 1955.gada 1.septembrim skola tika dēvēta kā Valkas vidusskola.
  • Kad Valkā darbu sāka skola ar krievu valodas mācību, skola ieguva Valkas 1.vidusskolas nosaukumu, un tā skolu sauca līdz 2003.gada 7.jūlijam.
  • 2003.gada 7.jūlijā skola atgūst savu ģimnāzijas statusu un vārdu

 

Ēka apskatāma no ārpuses.

 

Atrašanās vieta: Raiņa iela 28a, Valka.

GPS 57o46'30'' 26o0'55''

Atrašanās vieta kartē: šeit

Kartes avots: Baltic maps

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.