07.01.2016
Pilsētas Ādama Tērauda skola

Bijušās pamatskolas ēka atrodas Ausekļa ielas kreisajā pusē pilsētas centrā.

 

Pēc pilsētas sadalīšanas 1920. gadā vēsturiskais un saimnieciskais centrs palika Igaunijas pusē. Latvijas Valkai pilsēta bija jāsāk veidot praktiski no pašiem pamatiem. Pilsētas centra perspektīvajā vidē starp citām jaunām sabiedriskajām ēkām veiksmīgi iekļāvās arī šis nams, kuru ieplānoja arhitekts Pauls Kundziņš (Latvijas Brīvdabas muzeja dibinātājs) . 1923. gadā pamatskolas ēkas celtniecību pabeidza. 1934. gadā uz šo namu pārcēla 2. pamatskolu, kura tolaik bija nosaukta 19. gadsimta otrās puses ievērojamā pagastskolu skolotāju semināra direktora, Valkas sabiedriskās dzīves aktīvista, skolotāja un mācību grāmatu autora Ādama Tērauda vārdā. Tādēļ arī mūsdienās valcēnieši ēku dēvē par Ādama Tērauda jeb “Tēraudskolu”.

 

II Pasaules kara laikā šeit tika izvietots armijas garnizona štābs. Tajā laikā tās teritoriju apjoza augsta sēta. To dēvēja par pilsētu pilsētā, jo šajā teritorijā armijnieku vajadzībām bija gan savs veikals, gan slimnīca, gan katlu māja, pat kafejnīca, kuras sienas bija izliktas ar keramikas mozaīkām.

 

Šeit esot atradies komandpunkts, kas kontrolējis aiz Zāģezera izvietotās raķetes. Stāsta, ka ēkā bijis tiešais kabelis ar Kremli Maskavā. Armija šo vietu atstāja 20. gadsimta 1980. gadu beigās, līdzi paņemdama visu, ko varēja aiznest, pat baseina flīzes. Ja vērīgi ieskatās ēkas augšpusē, tad var manīt bijušās sarkanās zvaigznes kontūras, kas tika nokalta par ārzemju latviešu ziedoto naudu.

 

Ja agrāk šī ēka bijusi lepnākā ēka pilsētā, tad tagad tā izskatās bēdīgi, bet tomēr tai ir sava vēsturiskā nozīme un piemītošais šarms.

 

Ēka apskatāma tikai no ārpuses.

 

Atrašanās vieta:Raiņa iela 28, Valka.

GPS 57o46'30" 26o0'55"

Atrašanās vieta kartē: šeit

Kartes avots: Baltic maps

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.