07.01.2016
Pazemes bunkuri

Viena no slepenākajām vietām kādreizējā Padomju Latvijā. Par atrašanos šajā teritorijā draudēja bargs sods. Bunkuri ir bijušais raķešu vadības punkts un patvertne. Bunkurus izveidoja pagājuša gadsimta 50/60to gadu mijā Padomju armijas vajadzībām.

 

Celtnes izveidošanai ar milzīgām 16- riteņu kravas automašīnām tika atvesti lieli dzelzbetona bloki. Pēc trīs bunkuru izveidošanas papildus nostiprināšanai un nosiltināšanai tos apbēra ar granti. Celtne sastāv no 2 x 3 sekcijām, kas pievienotas vidējam gaitenim.

 

Blakus ēkā atradās skola, kad 1946. gadā tā daļēji bija izdegusi tika noslēgts līgums ar Padomju armijas garnizonu par telpu īri. Tā Valkas pilsētas centrā radās militārais centrs un Valka kļuva par Padomju Savienībai svarīgu kodolbruņojuma objektu. Valgas un Valkas apkārtnē bija 20 raķešu šahtas, arī komandpunkts, kas kontrolējis aiz Zāģezera izvietotās raķetes. Bunkuros atradās to vadības centrs, kas bija pakļauts Leņingradas sakaru centram. Raķetes bija paredzēts izmantot gadījumā, ja tiktu sabumbots kāds Padomju armijas štābs – tad tās tiktu tēmētas uz ASV.

 

Bunkurus un armijas štābu, kas atradās bijušajā skolā, ieskāva žogs, bet caurlaižu vietā pārbaudija katru, kas gribēja ieiet armijas teritorijā.

 

Vēl viens interesants fakts - bunkuros esošā sakaru centrā netika ielaists pat Latvijas Komunistiskās partijas Valkas rajona komitejas pirmais sekretārs.

 

Bunkuri vairākus gadus netiek ekspluatēti, ir izdemolēti.

 

Pašlaik bunkuri ir slēgti un tie apskatāmi tikai no ārpuses!

 

Atrašanās vieta: Tālavas iela 23, Valka.

GPS 57o46'32" 26o0'58".

Atrašanās vieta kartē: šeit

Kartes avots: Baltic maps 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogrāfiju autors: Roberts Johansons

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.