22.12.2021
Maršruts "Ziemassvētkiem pa pēdām"

Maršruta raksturojums

Laiks: ieteicamais laiks decembris- janvāris

 

Garums: ~10 km (pastaigu maršruts); ~150 km (auto maršruts)

 

Pastaigu maršruta gaita: Valgas dzelzceļa stacija - Kesk tn. (Valga) - Valgas Jāņa baznīca - Valgas Centrālais laukums - Valkas/ Valgas dvīņu pilsētas centrs - Valkas Ev. Lut. baznīca - Monuments “Veltījums Latviešu Pagaidu Nacionālajai padomei”- Valkas pilsētas kultūras nams- Ausekļa iela - Rūjienas iela - Valkas brīvdabas estrāde – Vides objekts “Burti Valka”.

 

Auto maršruta gaita: Vides objekts “Burti Valka”- Sēļi- Vijciems- Lugaži- Ērģeme- Kārķi.

 

 

Apskates objekti:

1.      Valgas dzelzceļa stacija ( Jaama puiestee 12, Valga) – Tā ir dzelzceļa mezgla stacija Valgas apriņķa Valgas pilsētā. Dzelzceļa stacijas ēka celta 1949.gadā baroka stilistikā un ar augstu torni. 2013. gadā stacijas ēka tika renovēta.

Valgas stacijā spēkā esoši ir 2 vilcienu maršruti: Rīga- Valga un Tallina-Tartu-Valga.

 

2.      Valgas Jāņa baznīca (Kesk tn. 21) Jāņa baznīca atrodas pašā pilsētas sirdī. Dievnams uzbūvēts 1816. gadā pēc Kristofa Hāberlanda projekta, un tā ir vienīgā baznīca ar ovālu pamatu plānu Igaunijā. Unikālās ērģeles ir saglabājušās oriģinālā veidolā, un tās ir vienīgais meistara Fridriha Ladegasta veidotais instruments Igaunijā, kas saglabājies līdz mūsdienām.

 

3.      Valgas centrālais laukums atrodas pilsētas vēsturiskajā sirdī un savieno abas pilsētas, Valku un Valgu. Centrālajā laukumā pieejams galda tennis, bērnu rotaļu laukums, ielu basketbols un picas kiosks, kurā iespējams nobaudīt siltas, mājas picas. 

Centrālais laukums tika atklāts 2018. gada augustā.

2019. gadā laukums ir ieguvis Igaunijas arhitektu savienības gada balvu.

 

4.      Valgas-Valkas Dvīņu pilsētas centra projekta mērķis ir apvienot Igaunijas pilsētu Valgu un Latvijas pilsētu Valku – veidojot kopēju pārrobežu pilsētas telpu. Dvīņu pilsētas centrs tiek izmantots kultūras pasākumiem, brīvdabas tirgiem un cita veida saietiem. Centrā izvietoti soliņi un bērnu rotaļu laukums. Tāpat pilsētas centrā atrodas Walk Cafe, kurā iespējams nobaudīt dažādus ēdienus un sasildīties pēc pastaigas pa ziemīgo Valku un Valgu.

 

5.      Valkas Lugažu Ev. Luteriskā baznīca atrodas Valkas pilsētas austrumu daļā, Raiņa un Rīgas ielu krustojumā. Lugažu baznīcas vārds vēstures avotos pirmo reizi parādās 1477. gadā. Būtiskākās pārbūves baznīcai ir bijušas 1729. un 1755. gadā, kad tā uz gruvešiem būvēta no jauna. Tās tornis un interjers 1910. gadā atjaunots pēc pamatīga ugunsgrēka 1907. gadā. Ir vērts ieiet baznīcā un apskatīt tās vienkāršo, bet cēlo interjeru. Katrs attiecīgās pārbūves laika periods baznīcai ir atstājis savas iezīmes. Te sastopamas gan gotikas, gan klasicisma iezīmes, gan arī nacionālais romantisms. Torņa zvans ir liets 1777. gadā. Stilistiski dievnams būvēts kā bazilikas tipa baznīca – vienkārša un askētiska, jo tā līdz 20. gadsimta sākumam veica lauku dievnama funkcijas. Mūsdienās Valkas Lugažu Ev. Luteriskā baznīca pilda dievnama funkcijas, bet baznīcas tornis kalpo arī kā skatu tornis. No tā paveras brīnišķīgs skats uz Valku-Valgu – vienu pilsētu divās valstīs!

 

 

6.      Monuments “Veltījums Latviešu Pagaidu Nacionālajai padomei”(Raiņa iela 9A), tika atklāts 2017. gada 2. decembrī Latvijas simtgades programmas ietvaros, par godu Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes sanākšanai 1917. gadā.  Ansambļa idejas autore ir tēlniece Arta Dumpe, akmeņkalis – Ivars Feldbergs, arhitektonisko plānošanu veica SIA "Arhitektu birojs Vecumnieks & Bērziņi". 

Monumenta pamatni veido liels dzirnakmens – kā dzīves, laika un notikumu aplis. Tā sānos ir iegravēti LPNP valdes locekļu vārdi. No dzirnakmens kā likteņa ceļi debesu jumā uzvijas trīs novadi – Vidzeme, Kurzeme un Latgale ar vēsturiskajiem ģerboņiem. Kompozīciju noslēdz Betlēmes zvaigzne, kas pārtop jaunās Latvijas valsts saulē. Latviešu dzejnieks, prozaiķis un politiķis Kārlis Skalbe /1879-1945/ ir rakstījis: “Arī Latvijai ir bijusi sava Betlēme, mazā nabadzīgā Valka...”.

Piemineklis Latviešu Pagaidu Nacionālajai padomei ir sava veida parādu atdošana cilvēkiem, kuri 1917. gadā Valkā riskējot ar savām dzīvībām, ideālu vadīti, faktiski neiespējamā situācijā ielika pamatus Latvijas valstij.

 

7.      Valkas pilsētas kultūras nams veidots neoeklektisma stilā un ir viens no 1920.- 30. gadu izcilākajiem sabiedrisko celtņu piemēriem Ziemeļvidzemē. Šobrīd Valkas pilsētas kultūras namā darbojas pašvaldības amatierkolektīvi, norisinās koncerti un teātra izrādes, kā arī 2.stāva mazajā zālē tiek izstādītas dažādas izstādes.

 

8.      Valkas brīvdabas estrāde zīmīga ar to, ka skatuvi no skatītāju vietām atdala cauri Valkas pilsētai plūstošā Pedeles upe. Skatītāju vietas un skatuvi savieno pāri upei uzceltie divi tiltiņi. Skatuvei ir 2000 vietas un skatītājiem – aptuveni 2000 sēdvietas. 1960. gadā šai vietā Pedeles krastos izveidoja Kultūras un atpūtas parku ar estrādi, kuru 1969. gadā pārbūvēja. 1970. gadā plašināja deju grīdu, izveidoja vairākus zālājus, izbetonēja upes krastus.

 

9. Vides objekts “Burti VALKA” ir biedrības “Atbalsts Valkai” un SIA “Pepi RER” valdes priekšsēdētāja Imanta Šteina ideja un dāvinājums Valkas novada domei. Vides objekta idejas un dizaina autors Andis Blūms.  Uzraksts “VALKA” tika atklāts 2017. gada 22. jūnijā un kopš tā laika priecē gan Lauktehnikas rajona iedzīvotājus, gan piesaista autovadītāju un riteņbraucēju uzmanību. Tas ir unikāls ar to, ka vārds “Valka” ir izlasāms, braucot abos virzienos – no Varoņu ielas pagriežoties uz Parka ielu un otrādi.

 

 

 

Kārķu pagasta mini Zoo “Rudzīši” pēc iepriekšēja pieraksta, iespējams satikt īstu Ziemassvētku vecīti.

 

Vijciema pagastā šajos Ziemassvētkos populārākā apskates vieta ir Pārupes iela.

 

Ērģemes pagasts piedāvā iespēju izkustēties un izbaudīt ziemu aktīvi – slidojot. Ērģemes slidotavā pieejamas slidas.

  Tās pieejamas-       23.12. 15:30-17:00

                                24.12. 11:00-13:00 ; 16:00-19:00

                                26.12. 13:00-15:00; 17:00-19:00

Vairāk informācijas- +371 26449270 (Mārcis)

 

Lugažu muižas parkā iespējams ieraudzīt briežu dārzu ar Ziemassvētku vecīti.

 

 

Izbaudi Ziemassvētkus Valka – Valgā un Valkas novadā!

 

 "Ziemassvētkiem pa pēdām" Valkā- Valgā"Ziemassvētkiem pa pēdām" Valkas novadā

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.