12.05.2017
Aicina uz vēsturiski muzikāli horeogrāfisku inspirāciju “Zvaigznes pār Valku 1917”

Šī gada 28. maijā plkst. 19.00 Valgas stacijā pienāks “Latvijas Ekspresis Simtgadei”, lai ievadītu divu stundu ilgu vēsturiski muzikāli horeogrāfisku inspirāciju “Zvaigznes pār Valku 1917”, kas radošā veidā atgādinās par Ziemeļlatvijas un īpaši Valkas nozīmi Latvijas valsts tapšanā. Rakstnieks Ādolfs Erss grāmatā “Vidzeme brīvības cīņās” akcentēja, ka Valka Pirmā pasaules kara laikā, kad tur sabrauca daudz kara laika bēgļu, bija kļuvusi par latviešu garīgo un saimniecisko centru: “Valkas nozīme šai laikā arvienu būs jāatceras, kad runās par Latvijas tapšanu. Svarīgo nacionālo ideju realizēšanā piedalījās ne vien no Rīgas atbraukusī inteliģence, bet arī vietējie ļaudis”.

 

28.maija muzikāli horeogrāfiskajā inspirācijā skatītāji simultāni piecās spēles vietās kopā ar dziedātājiem, dejotājiem un mūziķiem godās būtisko Latvijas valsts tapšanas epizodi, lai visai Latvijai atgādinātu, ka tieši Valkā pirms simts gadiem vēlā rudenī notika jaundibinātās Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes pirmā sesija, kurā piedalījās arī rakstnieki Jānis Akuraters un Kārlis Skalbe, kuri ir uzveduma “Zvaigznes pār Valku 1917” radošās grupas un režisora Jāņa Siliņa ieceres iedvesmotāji.

 

Komponists Mārtiņš Brauns, kura mūzika dziedātāju Ievas Sutugovas un Daumanta Kalniņa, Latvijas Kultūras akadēmijas jauktā kora “Sōla” un diriģenta Kaspara Ādamsona, Valkas muzikālo vienību un instrumentālās grupas izpildījumā skanēs šajā vakarā, ir radījis jaunu kompozīciju “Latvijā” ar Jāņa Akuratera dzeju. Deju studijas “Dzirnas” dalībnieki horeogrāfa Agra Daņiļēviča vadībā veidos īpašu kustību partitūru, bet Latvijas Kultūras akadēmijas studenti - topošie leļļu teātra aktieri nokļūs teatrālu gidu lomās. Valmieras teātra aktieris Kārlis Neimanis iejutīsies Kārļa Skalbes domu pasaulē, akcentējot arī dzejnieka teikto, ka “Arī Latvijai ir bijusi sava Betlēme, mazā nabadzīgā Valka, pār kuras zemiem nomelnējušiem jumtiem toreiz spīdēja tik lielas, kuplas zvaigznes”. Savukārt scenogrāfs Didzis Jaunzems katrai spēles vietai radījis vizuālo akcentu. Uzveduma producente – Asnate Siliņa.

 

Vēsturiski muzikāli horeogrāfisko inspirāciju “Zvaigznes pār Valku 1917” organizē Valkas novada dome sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministrijas simtgades biroju, Satiksmes ministriju un diriģentu Intu Teterovski, Valgas pilsētas domi, Latvijas Kultūras akadēmiju.

 

Informāciju sagatavoja:

Valkas novada domes

Izglītības un kultūras daļas vadītājs

Aivars Ikšelis

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.